Değerli müzikseverler,

Son festivalden bu yana bir sene daha akıl almaz bir süratle geçti. Şubat ayıyla birlikte yeni festivalimiz zengin programı ve büyülü notalarıyla tekrar sizlerle buluşuyor.

Daha öncekiler gibi bu festivalimizi de bizi bir an olsun bırakmayan derin bir tutkuyla hazırladık.

6. İstanbul Uluslararası Opus Amadeus Oda Müziği Festivali dünyanın barışa her zamandan çok ihtiyacı olduğu bir dönemde geçmiş zamanların ve günümüzün müzikteki sonsuz güzelliklerini müzikseverlerle yeniden paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyor.

Festivalin bu seneki repertuvarı yine çok geniş, Rönesans’tan çağlar kat ederek günümüz müziğine uzanıyor. Farklı dönemlerde yazılmış büyük eserler, çarpıcı piyanolu dörtlüler, şölensel fanfarlar, daha evvel ülkemizde seslendirilmemiş eski çağlardan tiyatro müzikleri, dört kontrbas için bestelenmiş şaşırtıcı parçalar, Alman lied evreninin ışıl ışıl incileri; bestecilerimiz Baran, Tüzün ve Erkin’in nefesliler için enfes beşlileri ve beşli uyarlamaları, görkemli bakır sazlarla müziğin farklı dönemlerine yapılacak bir final yolculuğu... Ve bu yolculuk süresince hemen fark edeceğiniz bazı ufak aykırılıklar. (Gerçekten kolaylıkla farkına varacaksınız!)

Festivalimizde başarılı sanatçıları ve toplulukları ağırlamaya devam ediyoruz. İçtenlikle ifade etmek isteriz ki bu zor zamanlarda Berlin Filarmoni Solistleri ve Özgür Aydın ile festivalin açılışını yapmak bizim için çok büyük bir mutluluk. Sanatçılar muhteşem bir piyanolu oda müziği şöleni sunmak üzere Opus Amadeus Oda Müziği Festivali’nin yeniden konuğu oluyorlar.

1974’ten bu yana erken dönem müziği alanında olağanüstü ve şaşırtıcı kayıtlara imza atmış olan, tutku dolu Camerata Trajectina, Hollanda’dan ikinci defa ülkemize geliyor. Festivaldeki programları çarpıcı ve iddialı, zira konserin tamamı birbirinden güzel on yedinci yüzyıl tiyatro müziklerinden oluşuyor.

Farklı ve etkileyici bir ikili olan ve festivale Macaristan’dan katılan Duo Laudate, baroktan romantiğe giden ve sonra romantikten baroğa geri dönen programıyla ilk defa İstanbul’da. Bu konserde birbirinden güzel lied’ler ve şarkılar cazibesi yüksek bir Alman romantizmi ve İtalyan zarafeti sunuyor.

Anadolu Nefesli Beşlisi’nin konser programı Avrupalı ustaların ışıltılı eserlerinin yanı sıra kendi toprağımızdan da çok önemli, çok duygulu eserlerden oluşuyor. Birkaç ay evvel kaybettiğimiz büyük eğitmen ve besteci İlhan Baran’ın tahta nefesliler için yazdığı beşlisini dinlemek ise özel bir deneyim olacak.

Mimar Sinan Kontrbas Quartet konserlerinde heybetli çalgılarının derin sesiyle ve arp sanatçısı İpek Mine Sonakın’ın katılımıyla Bach’tan Satie’ye, Dubensky’den Joplin’e, Frescobaldi’den Ravel’e arşelerini renkten renge uçuruyor.

Ve... Festival kapanış konserimiz repertuvarı en zengin etkinliklerinden biri olarak dikkat çekiyor. Konser Camerata İstanbul Brass Ensemble’ın usta yorumlarıyla Don Kişot’un yolu üzerinde çılgın bir finale dönüşüyor.

Bu sene de keyif alacağınıza inandığımız Opus Amadeus Oda Müziği Festivali derin bir adanmışlıkla ustaların müziğini usta yorumcular eşliğinde sizlere ulaştırmanın mutluluğu ve sorumluluğuyla dopdolu....