Duo SeRaErzsébet Seleljo ve Anasztazia Razvalyaeva Franz Liszt Müzik Akademisi’nde Doktora dersleri esnasında tanışırlar. Bir Doktora resitali için saksofon ve arp için yazılmış bir eser seslendirmeleri gerekir, ve bu vesileyle DuoSeRa’nın temelleri atılmış olur.

Bu sıra dışı topluluğun repertuvarı 20.yy ortalarının müziğinden hareket etmekteyse de çok daha zengin bir çeşitlikte eserlere de yönelmekte gecikmezler: Rönesans’tan 20. Yy’ın ilk çeyreğine uzanan transkripsiyonlar; ötesinde, onlar için özel yazılmış ya da sipariş edilmiş eserlere, giderek genişleyen bir repertuvara sahip olurlar.

2014 yılında Encounters adını verdikleri bir projeye başlayan topluluk, bu çerçevede her yıl Péter Zombola, Márton Levente Horváth, Angrás Gábor Virágh, Péter Tornyai gibi seçkin Macar besteciler başta olmak üzere, birçok çağdaş kompozitörün kendileri için yazdıkları eserlerin ilk seslendirilişlerini, John Dowland’ın şarkılarıyla birleştirerek gerçekleştirirler.

DuoSeRa Kapolcs Valey of Arts, Bartók Radiolive, ve Budapeşte’nin sayısız etkinlik mekânının yanı sıra Debrecen, Szeged, Győr ve Szombathely gibi farklı şehirlerde de sahne almakta. İlk yurt dışı konserlerini St Petersburg’da, Uluslararası Akademi Festivali bünyesinde veren topluluğu bu sefer daha sıcak bir coğrafyada, İstanbul’da ağırlıyoruz.