HUNGARIAN QUARTETHungarian Quartet  2018’de, Keller Dörtlüsü’nün başkemancısı, Londra Guildhall Müzik Okulu’ndaki Uluslararası Bartók Kürsüsü’nün üyesi  ve Concerto Budapest Orkestrası’nın Müzik Direktörü András Keller tarafından yeniden kuruldu. Keller, 1935’te ustası Sándor Végh tarafından kurulmuş ve 1972’ye kadar Zoltán Székely tarafından yönetilmiş efsanevi Hungarian Quartet’in  çalışmalarını kaldığı yerden tekrar sürdürmeyi hedeflemiş ve bu uğurda aynı isimle yepyeni bir dörtlüye can vermiştir.  

Hungarian Quartet  farklı kuşaklardan yetenek ve bilgi birikimini ustalıkla buluşturuyor. Keller genç bir kemancıyken efsanevi müzisyen Sándor Végh ile çalışmış. Topluluğun ikinci keman sanatçısı Zsofia  Környei Keller Dörtlüsü’nün de üyelerinden ve halen Concerto Budapest Orkestrası’nın ikinci keman grup şefi.  Dörtlünün diğer iki  müzisyeninden çellist László Fenyő birçok uluslararası yarışma kazandı ve halen Karlsruhe Müzik Akademisi’nde dersler veriyor. Kariyerine başarıyla devam eden viyola sanatçısı Gábor Homoki ise yakın zamana kadar Kelemen Quartet’in üyelerindendi.

Topluluğun kurucusu Andras Keller, grubun hedefini şu sözlerle özetliyor: “Eski hocam Sándor Végh ve  Hungarian Quartet’in  üyeleri uzun yıllar bütün dünyada Macar müziğinin çok önemli temsilcileri oldular. Biz de onlar gibi müzikte bu ulusal mesajı sürdürmek istiyoruz. Sándor Végh, Béla Bartók’un yakın arkadaşıydı, Bartók'un ‘5 Numaralı Yaylı Sazlar Dörtlüsü’nü 1935’te ilk icra eden onun dörtlüsü olmuştu. Bartók, ‘2 Numaralı Keman Konçertosu’nu ise dörtlüde Végh'in ardından başkemancı olan Zoltán Székely için bestelemişti. Hedefimiz onların son derece kişisel müzik geleneğini bugün en mükemmel şekilde temsil edebilmek. JenőHubay, Ede Zathureczky, Dénes Kovács gibi Macaristan’ın ünlü ve karizmatik kemancılarının müzikle ilettikleri mesajlar   Macar müzik  dili aracılığıyla  evrensel olmuştur. Günümüzde ne yazık ki buna oldukça az rastlanıyor: Müzisyenler küresel bir dil konuşuyorlar, çoğu zaman da hiçbir mesaj taşımıyorlar.  Biz ise Hungarian Quartet’in sesinin çok uzaklara ulaşacağına inanıyoruz.”