Leipzig Quartet1988 yılında kurulan Leipzig Yaylı Çalgılar Dörtlüsü günümüz uluslararası oda müziği çevrelerinde en dikkate değer dörtlüler arasında sayılıyor: Neue Züricher Zeitung gazetesince “zamanımızın bir yandan devleşirken bir yandan da en versatil topluluklarından biri olma özelliğini koruyabilen” şeklinde tanımlanan; 2002 tarihli bir The New York Times yazısındaysa, “eğer bir Leipzig sound’u varsa, o da budur!” sözleriyle taltif edilen topluluğun üç üyesi, Leipzig’in meşhur Gewandhaus Orkestrası’nda da sazlarına ayrılan birinci rahlelerde, en muteber konumlardalar. Gerhard Bosse, Amadeus Quartet, Hatto Beyerle ve Walter Levin gibi ustaların rehberliğinde gördükleri öğrenimin ardından, aralarında 1991 Münih Uluslararası ARD yarışması; Busch ve Siemens ödülleri gibi önemli kalemler olan sayısız ödül almışlar.

Leipzig String Quartet günümüzde tüm Avrupa’ya, İsrail, Afrika, Orta ve Güney Amerika, Avustralya, Japonya, ve Asya’nın çeşitli ülkelerine yayılan geniş ve yoğun bir konser programına sahip. Katıldıkları önemli festivallerin yanı sıra, Kuzey Amerika’da çok önemli mekânlarda ve organizasyonlarda yer alıyorlar: Lincoln Center’da bulunan Alice Tully Hall; Carnegie Hall’da düzenlenen quartet dizileri; Weill Recital Hall, the 92nd St. Y, The Frick Collection, Wolf Trap, Kongre Kütüphanesi; ayrıca Baltimore, Boston, Cleveland, Chicago, Los Angeles, Salt Lake City, Vancouver, Ottawa, Montréal ve Quebec gibi merkezlerde düzenlenen oda müziği etkinlikleri bunlar arasında öne çıkıyor. Aldıkları iltifatlarsa dikkat çekici: “olağanüstü uyumlu” (Washington Post); “herşey ama herşey mükemmeldi” (Le Devoir, Montréal), bunlardan sadece birkaçı. Genellikle belli bir yapıt çerçevesine odaklandıkları (Beethoven, Mozart, Schubert, ve çağdaşları) repertuvarlar öne çıkıyor. 1996 ve 1997 yıllarında, tüm Beethoven dörtlülerini, beş kardeş toplulukla birlikte Avrupa’nın 15 şehrinde seslendirmişler. 1991 yılından beri “Pro Quatuor” adını verdikleri kendi konser dizilerini Gewandhaus’ta sürdürüyorlar. Bu çerçevede Birinci ve İkinci Viyana Okulu dörtlülerini de ihmal etmiyorlar. İlk temsillerini gerçekleştirdikleri yapıtlar arasında da Schnittke’nin yaylı çalgılar üçlüsü ve orkestra için With Three adlı yapıtı ve Beat Furrer, Christian Ofenbauer, Wolfgang Rihm, Steffen Schleiermacher, Jörg Widmann, Cristóbal Halffter gibi çağdaş bestecilerin eserleri var. Leipzig merkezli “Ensemble Avantgarde”ın da bir üyesi olarak, topluluk çağdaş müziğe ve modern müziğin klasiklerine de odaklanıyor. Ayrıca, Gewandhaus’ta, 1990’da başlattıkları “musica nova” dizisiyle 1993 yılında Mainz şehrinin Schneider-Schott ödülüne layık bulunmuşlar.

Birlikte başka oda müziği formasyonları oluşturdukları sanatçılar arasında Juliane Banse, Christiane Oelze, Alfred Brendel, Barbara Buntrock, Menahem Pressler, Michael Sanderling, Andreas Staier, Christian Zacharias öne çıkıyor ve bu isimler, topluluğun hal-i hazırda 100 kadar besteciden kazanılmış 300 eseri aşkın geniş repertuvarını daha da zenginleştirmeye katkıda bulunuyor.

Mozart’tan Cage’e uzanan 90 küsur kayıtları var; bunlar arasında Brahms, Mozart, Mendelssohn Bartholdy, Schubert gibi bestecilerin bu formasyona dönük tüm yapıtlarını içeren külliyatlar da var; keza, İkinci Viyana Okulu’nun komple setini gerçekleştirdiklerinde uluslararası bir beğeni ve takdirle karşılanmışlar. Sektörün en prestijli ödüllerinden Altın Diayapazon (Diapason d'Or) ve Premios-CD-Compact’ın yanı sıra iki kez Cannes Classical Award’a ve 1999, 2000, 2003, 2008 ve 2012 yıllarının ECHO-Klassik ödüllerine aday gösterilmişler. Komple Schubert dörtlülerini kaydettikleri ve yayınladıkları 1997 Schubert yılında, çalışmaları en kayda değer Schubert edisyonu olarak taltif edilmiş; hattâ Christian Zacharias’ın piyanosu eşliğinde kaydettikleri Alabalık Beşlisi, Fransız dergisi Répertoire tarafından, eserin 18 kaydı arasında en iyisi olarak seçilmiş. Sayısız kez Alman kayıt Endüstrisi Ödülünü almışlar; bunlardan sonuncusu Hindemith’in Minimax ve Kurt Weill’ın dörtlüleri üzerinden gelmiş. 1992 yılından bu yana topluluk Dabringhaus & Grimm Music Productions (MDG) için kayıt yapmakta. Leipzig Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, 2009 yılından beri de maestro Claudio Abbado’nun davetiyle Lucerne Festival Orkestrası bünyesinde ustalık sınıfları yürütmekte; Geidai Tokyo Sanat Üniversitesi’nde misafir hocalık yaparak birikimlerini genç kuşaklara aktarmakta.