MUSICA AMPHION & PIETER - JAN BELDERKurucusu Pieter-Jan Belder ve başkemancı Rémy Baudet yönetimindeki Musica Amphion’un ilgi alanı, 17. ve 18. yüzyıl orkestra ve oda müziği repertuvarı ve dönem enstrümanlarıdır.

Topluluktaki tüm müzisyenler solist olarak başarılı birer kariyer sahibidir ve düzenli olarak Orchestra of the Eighteenth Century, Amsterdam Baroque Orchestra, Freiburger Baroque Orchestra ve Academy of Ancient Music gibi tanınmış Barok orkestralarla çalışmaktadırlar. Topluluk ilk olarak CD kaydı yapmak üzere sınırlı bir süre için bir araya gelmiş, ancak kısa süre sonra sürekli olarak birlikte konser vermeye başlamıştır.

O zamandan bu yana Musica Amphion Hollanda’da ve Hollanda dışında, 12. yüzyıl manastırlarından Amsterdam Royal Concertgebouw Büyük Salonu’na kadar pek çok salonda konserler verdi.

Topluluk 2010’da Mozart’ın Sihirli Flüt operasının kısmî sahnelenmiş bir versiyonunu icra etti. 2011 sonunda uzun vadeli projeleri Bach in Context’i başlattılar: Bach zamanında kilise törenlerinin müziğini teşkil eden kantatlar, org eserleri ve motetler hemen hemen hiçbir zaman bir arada icra edilmez. Musica Amphion, Gesualdo Consort Amsterdam ile birlikte bu repertuvarı dinleyicilere orijinal bağlamı içerisinde sunuyor. Dini tören kısmı hariç, Bach in Context’in müzikal duygusu dinleyicileri Bach’ın zamanına geri götürüyor.

Topluluğun çıkardığı çok sayıda albüm arasında Bach’ın Brandenburg Konçertoları, Müzikal Sunu ve İki, Üç ve Dört Klavsen İçin Konçertolar; Teleman’ın Tafelmusik’i, Corelli’nin bütün eserleri; Henry Purcell’ın oda müziği parçaları,  Rameau’nun Pièces de Clavecin en Concerts albümü ve Mozart’ın erken dönem piyano konçertoları da yer alıyor.

Quintone plak şirketinden çıkardıkları Bach ve oğullarının klavsen konçertoları Luister dergisinden tam puan almış ve basında “uzun zamandır çıkan en etkileyici Barok CD’si” olarak değerlendirilmiştir (Kasper Jansen, NRC). Kısa süre önce çıkardıkları Carl Philipp Emanuel Bach’ın klavsen konçertoları ise muazzam takdirle karşılanmıştır.

Musica Amphion, Bach in Context serisi dâhilinde beş albüm çıkarmış, bunlar şık tasarımlı bir CD-seti olarak dünya çapında piyasaya sunulmuştur.

Topluluk 2005’ten beri Royal Concertgebouw’a sık sık konuk olmaktadır. 2011’de Sarah Connolly ve Collegium Vocale Gent eşliğinde Purcell’in Dido & Aeneas’ını icra etmişlerdir. 2012’de ise Collegium Vocale Gent ile birlikte bir Handel ve Vivaldi programı sunmuşlardır.

Ekim 2014’te, Musica Amphion Japonya’da bir dizi konser vermiştir. Bunlar arasında özellikle anılması gereken bir tanesi de Hollanda’nın Japonya’ya yaptığı resmi ziyaret sırasında İmparator’a Majesteleri Kral Willem Alexander ve Majesteleri Kraliçe Máxima’nın armağanı olarak sundukları performanstır.