Ars Trio Di RomaÇıkış yaptıkları 2001 yılından beri İtalyan sahnelerinin en ilgi çekici genç topluluklarından biri sayılan Ars Trio di Roma, Accademia Musicale Chigiana (Siena) bünyesinde öğrenim görmüş; muteber diplomalar ve onur belgeleriyle taltif edildikleri bu süreçte Trio di Trieste rehberliğinde ustalıklarını pekiştirmiş müzisyenlerden kurulu bir ekip. Aynı yılda hem Uluslararası “Città di Pinerolo” Yarışması’nda, hem de gene uluslararası ve yüksek prestijli bir yarışma olan “Premio Trio di Trieste”de birincilik ödüllerini almışlar.

O zamandan beri İtalyan konser camiasının odağında, birçok önemli çalışmaya imza atmışlar: “Amici della Musica” şeklinde tanınan müzik dostları dernekleri ya da birlikleri, başta Floransa, Vicenza, Padua, Verona, Palermo, Asolo olmak üzere, önemli merkezlerdeki temsilcilikler ve örgütler; Teatro Nuovo “Giovanni da Udine,” Rovereto Filarmoni Akademisi, Parma Konser Birliği, Società Aquilana dei Concerti “B.Barattelli,” Messina’da mukim Laudamo Philharmonic; Festival delle Nazioni (Città di Castello), Società del Quartetto (Bergamo), Gog (Cenova); Bologna Festivali, IUC – Konser Üniversitesi Enstitüsü (Roma), Trento Filarmoni Birliği, Trieste Oda Müziği Birliği gibi kurum ve kuruluşlar tarafından ağırlanmış, taltif edilmişler. İtalyan Radyosu RAI’nin kültür kanalı Radio3’te sunulan “I Concerti del Quirinale” programıyla Avrupa’ya canlı yayında seslenme olanağı bulmuşlar.

Konser programları oldukça geniş bir coğrafyaya yayılmış durumda: Güney Amerika (Şili, Arjantin, Uruguay, Brezilya); Çekya, Ukrayna, Avusturya, Almanya, Fransa, Polonya … diye uzayan bir ülkeler listesi var.

2005 yılından beri oda müziğinin tanınması ve yaygınlaşması için ChRomatica Festival (Roma) bünyesinde faaliyetler gösteren topluluğun üyeleri bir yandan da Uluslararası Roma Müzik Akademisi’nde ustalık sınıfları düzenliyor, genç icracılarla bu zarif sanatın inceliklerini paylaşıyorlar.