LEYLA PINARİstanbul´da doğan sanatçı İstanbul Konservatuarı´nda keman, korno ve piyano eğitim gördü. Özel olarak çalıştığı Cemal Reşit Rey´in tavsiyesi üzerine Avrupa´ya gitti. Sırasıyla Padova-Cesare Pollini Konservatuarı, Poitiers Üniversitesi Müzikoloji Bölümü, Paris-Sorbonne Ecole des Hautes Etudes´de, Paris Ecole Normale de Musique ve Mons Konservatuarı’nda eğitim gördü. Sonuncusundan klavsen dalında “Premier prix” aldı.

Fransa´da JMF “Rencontres Musicales” ve “François Henri Clicquot” ödüllerini kazandı. Bruno Coltro, Solange Corbin, Antoine-Geoffrey Dechaume, Nadia Boulanger ve Robert Kohnen´in öğrencisi olup, ihtisaslaşmasını Santiago da Compostella´da Raphael Puyana, Venedik´te Kenneth Gilbert, Comminges´de J.P.Brosse, Michel Chapuis (org) ve Guildhall Music School´da Christopher Kite (forte piyano) ile kurslarda sürdürdü.

Collegium Musicae Antiquae, Ensemble Mondial, I Fiamminghi, Holland Calefax, La Cetra D’Orfeo, Brüksel Kraliyet Senfoni orkestraları ile solist olarak konserler verdi. Robert Kohnen ve Paul Dombrecht gibi barok müzik uzmanlarıyla Avrupa´da pek çok defa ikili konserler verdi. Türkiye’den ise Ayhan Baran ve Işın Güyer ile org eşlikli konserler verdi. Ayrıca solo olarak tüm Avrupa ülkeleri ve Amerika´da resitaller verdi. “Al Bustan”, “Anvers-I Fiamminghi in Campo”, “Uluslararası İstanbul Müzik Festivali”, “Brüksel-Printemps Baroque”, katıldığı festivallerden bazılarıdır. Cumhuriyetin 75. Yılı için davet edildiği New York-Birleşmiş Milletler binasında Çağdaş Türk bestecilerinin eserlerinden oluşan bir resital vermiştir. Fransa, Hollanda, İsviçre, Belçika ve Türkiye Radyo-TV´lerinde solo resital ve film müziği kayıtları bulunmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni, İstanbul Radyo Oda ve İstanbul Filarmoni Oda, Eskişehir B.B. Senfoni Orkestraları ile birçok barok ve çağdaş konçertonun Türkiye´de ilk seslendirişini gerçekleştirdi. Ertuğrul Oğuz Fırat´ın kendisine ithaf ettiği Klavsen Konçertosu´nun dünya prömiyerini Ankara´da CSO ile gerçekleştirdi. Aynı eseri Brüksel Kraliyet Senfoni ile icra etti.
Özellikle Fransız basını ve Avrupa müzik çevresinin dikkatini çeken ilk CD´si Fransa´da “Diapason” değerlendirmesi almış, çağdaş Türk bestecilerinin yapıtlarına yer verdiği bir diğer CD´si ise Cumhuriyet´in 70. Yılı için yapılmıştır.

Sayısı 3 ile 50 kişi arasında değişen “İstanbul Barok” topluluğunu kurdu. Toplulukla beraber Türkiye ve Avrupa´nın pek çok ülkesinde 7 barok opera sahneleyip 1 dans gösterisi ve pek çok konser düzenledi. Topluluk Hollanda (2 kez), Belçika (4 kez), Lüksemburg ve Kıbrıs’a turneler düzenledi. İstanbul Barok bugüne kadar Purcell’in Dido&Aeneas ve Campra’nın L’Europe Galante operaları ile Pergolesi’nin Stabat Mater adlı eserinin arşiv CD’si şeklinde kayıtlarını gerçekleştirmiştir. Topluluğun son olarak 2011’de geleneksel müziğimizin Barok dönemdeki örneklerini içeren Osmanlı Barok Müziği adını verdiği CD kaydı Kalan Müzik’ten çıkmıştır.

1985 yılında İngiliz Devletinin davetlisi olarak, Londra´daki müzik kurumlarında İngiliz Barok müziği üzerine araştırmalar yaptı, Marmara Üniversitesi AEE’de ve MSÜ Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyesi oldu. Ayrıca YTÜ Sanat Tasarım Fak. Müzik Bölümü Başkanlığı ve Haliç Üniversitesi Konservatuvar Müdürlüğü yaptı. Bundan başka Brüksel Kraliyet Konservatuarı´nda klavsen üzerine iki kez master class dersi verdi.

Brüksel’deki son konserini dünyanın en önde gelen çalgı müzelerinden Brüksel Enstrüman Müzesinde müzeye ait üç farklı tarihi klavsen ile veren Leyla Pınar, Avrupa Kültür Merkezi’ne (Centre de Culture Européenne) üye ve çalışmalarını halen Avrupa ve Türkiye´de orkestra, ensemble ve solo konserlerle TV, Radyo, CD ve DVD ortamlarında sürdürmektedir. Sanatçı, bu sene 25.’si gerçekleştirilecek olan Uluslararası İstanbul Barok Festivali’nin Sanat Yönetmenidir.