EMANUELE CARDIEmanuele Cardi, Battipaglia’daki St. Maria della Speranza Kilisesi’nde bulunan ve uluslararası modern org yapımcılığı ekolünün en tanınmış enstrümanlarından ikisi olan Ghilardi orgu (1996) ve Carli orgunun (2004) org sanatçısı ve koro yönetmenidir.

Dr. Cardi, Wijnand van de Pol’dan ders aldığı Perugia “F. Morlacchi” Konservatuvarı’ndan tam puan ve şeref derecesi ile Org Performansı ve Org Besteciliği diplomasını aldıktan sonra, yüksek lisans öğrencisi olarak Barok ve Rönesans org repertuvarı üzerine eğitim görmüştür. “Org Performansı” derecesini de yine tam puan ve şeref derecesi ile almıştır. Ayrıca Klavsen, Piyano ve Koro Yönetimi diplomaları da vardır.

Eski orgların restorasyonuna ilgi duyarak özellikle 16. ve 17. yüzyıl Napoliten org yapımcılığı ve org müziği konusunda yıllarca çalışmıştır. Tarihi orgların restorasyonu ve yeni org yapımı hakkında müzik ve sektör dergilerine makaleler yazmış, konferanslara katılmış ve danışmanlık yapmıştır. Rönesans ve Barok org müziği konusunda yaz dersleri ve yüksek lisans dersleri vermekte ve sık sık uluslararası org yarışmalarında jüri üyesi olarak görev almaktadır.

Dr. Cardi org sanatçısı olarak, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İngiltere, İrlanda, Norveç, Hollanda, Polonya, Çek Cumhuriyeti, İsveç, İsviçre, İspanya, Macaristan, Rusya, ABD, Brezilya ve Uruguay’da konserler vermiş, en ünlü orglardan bazılarını kullanmış, New York’taki St. Thomas Kilisesi’nde ve Passau, Friburg, Lozan, Londra, Brüksel, Turku, Lund ve San Francisco katedrallerinde resitaller vermiştir. Rusya’nın önemli konser salonlarında sahne almış, St. Petersburg, Ufa, Kazan, Yekaterinburg, Perm, Krasnoyarsk, Tomsk, Kemerovo ve İrkutsk filarmoni orkestralarıyla birlikte konserler vermiştir. Ayrıca aralarında Belfast Redemptorist Kilisesi’nde büyük orgun restorasyonu şerefine düzenlenen kutlama ve ABD (Massachusetts) Worcester’daki First Unitarian Kilisesi’nin Aeolian-Skinner orgunun açılış konserlerinin de bulunduğu çeşitli açılış konserlerinde sahne almıştır.

“La Bottega Discantica” (İtalya), “Priory Records” (İngiltere), Arcana (İtalya) ve Brilliant Classics (Hollanda) müzik şirketlerinden CD’leri çıkmıştır. Cosenza’dak Statal Konservatuvarı’nda org ve org besteciliği dersleri vermektedir. Dr. Cardi 2012’den bu yana Centro di Musica Antica Pietà de ’Turchini’nin sanat kurulu üyesidir.