EMMANUEL ARAKELIANAvignon ( Fransa) doğumlu Emmanuel Arakélian’ın eski dönem ve modern klavyelere olan tutkusu küçük yaşta başladı. Pascal Marsault ve Claire Bodin’in öğrencisi olduğu Toulon bölgesi Ulusal Konservatuvarı’ndan büyük başarıyla mezun olan sanatçı 2012’de Paris Ulusal Yüksek Müzik ve Dans Konservatuvarı’na kabul edilerek Olivier Latry ve Michel Bouvard’ın org sınıfına, bir sonraki yıl ise Olivier Baumont ve Blandine Rannou’nun sürekli bas ve klavsen sınıfına girdi ve aynı zamanda François Lengellé ve Françoise Marmin’den aldığı derslerle kendini geliştirdi. 2018’de bu okuldan jürinin tamamının oy birliğiyle “pekiyi” derece ile ihtisas diplomasını aldı.

Eğitim hayatı boyunca Fransa Vakfı, Tarazzi Fonu ve Meyer Vakfı’ndan destek gören Emmanuel Arakélian 2015’te Lozan Grand Prix Bach yarışmasında yorum dalında ikincilik ödülünü, ardından 2018’de Lens/Béthune org yarışmasında Fransız barok müziği yorumlarıyla ikincilik ödülünü ve dinleyici ödülünü aldı.

2019 Ocak ayında, Emmanuel Arakélian, Pierre Bardon ile birlikte, org ustası Jean-Esprit Isnard’ın başyapıtı olan orgun bulunduğu saygın Saint-Maximin la Sainte-Baume Kraliyet Manastırı Bazilikası’nın resmi orgçusu ilan edildi.

Hem org hem de klavsende aynı rahatlıkta performans gösteren sanatçı, eski dönem repertuvar tutkusu ve tarihsel enstrümanlara olan ilgisi ile düzenli olarak Fransa’da ve Fransa dışında ünlü festivallerde solist olarak sahne almaktadır. Roquevaire Org Festivali, Festival des Grandes-Orgues de Chartres, Monteux Festivali, Paris Genç Yetenekler, François-Henri Clicquot de Poitiers Derneği, Royaumont Vakfı, Lozan Bach Festivali (İsviçre), Würzburg Mozartfest (Almanya), Utrecht Eski Müzik Festivali (Hollanda) gibi festivallerin yanı sıra İspanya, İtalya ve Kanada’da da konserler vermiştir.

Tutkulu bir oda müziği sanatçısı olan ve sık sık sürekli bas çalmak üzere davetler alan Arakélian bugüne kadar Christophe Coin, Stéphanie-Marie Degand, Maasaki Suzuki ve Emmanuelle Haïm yönetiminde ve Paris Oda Müziği Orkestrası ile Christian Zacharias yönetiminde konserler vermiştir.

2016 Kasım ve 2017 Mayıs ayları arasında New Orleans Katedrali’nin yedinci Genç Konuk Sanatçısı olmuş, böylece Kuzey Amerika kıtasının önemli mekânlarından bazılarında solist org ve klavsen sanatçısı olarak, koro ile ya da Louisiana Filarmoni Orkestrası ile birlikte sahne almıştır.

Arakelian yaklaşık on yıldır Fréjus Saint-Léonce Katedralinde bulunan Pascal Quoirin/Jean-Louis Loriaut orgu merkezinde düzenlenen renkli konser sezonunun organizasyonunda da yer almaktadır.