JOÃO VAZLizbon doğumlu João Vaz, Escola Superior de Música de Lisboa’da Antoine Sibertin-Blanc’dan ve Gulbenkian Vakfı bursu ile Zaragoza, Conservatorio Superior de Musica de Aragón’da José Luis González Uriol’dan org eğitimi aldı.

Ayrıca Edouard Souberbielle ve Joaquim Simões da Hora ile de çalışan sanatçı eğitimi esnasında Erken Dönem Müziği konusuna ilgi duymaya başladı. Évora Üniversitesi’nden Müzik ve Müzikoloji dalında doktora derecesi alan Vaz, Portekiz’de Eski Rejim’in sonundan itibaren org müziği ve 1800’lerin ortalarında klasik org geleneğinin düşüşü konulu tezlerini Rui Vieira Nery danışmanlığında yazdı.

Son derece hareketli bir uluslararası kariyeri olan sanatçı sık sık önemli org festivallerinde sahne almaya, org icrası dersleri vermeye ve uluslararası org yarışmalarında jüri üyeliği yapmaya devam etmektedir.

Vaz 2016’da özellikle Portekiz dinsel müziği icrasıyla meşgul olan Capella Patriarchal topluluğunu kurmuştur. Sanatçının Portekiz org müziğine olan ilgisi kendini yaptığı çok sayıdaki CD kaydında (bunların çoğu tarihsel Portekiz orglarıyla gerçekleştirilmiştir) ve müzikoloji çalışmalarında (makaleler ve müzik düzenlemeleri) göstermektedir.

João Vaz halen Escola Superior de Música de Lisboa ve Évora Üniversitesi’nde org dersleri vermektedir. Ayrıca Madeira Org Festivali’nin, Mafra Milli Sarayı Bazilikası orgları ile Lizbon’daki São Vicente de Fora Kilisesi tarihsel orgunun (sanatçı 1997’de kilisenin baş orgcusu olmuştur) kullanıldığı konser dizilerinin sanat yönetmenliğini de yürütmektedir.

Vaz, 2017’de Mafra Belediyesi Onur Madalyası’na layık görülmüştür.